Denní život


Jak se štěňátka narodila

Dne 29.4.2008 jsme se po důkladných přípravách dočkali narození sedmi krásných a zdravých štěňátek, tří holčiček a čtyř kluků. Pondělí 28.4. bylo pro Gracy 63. dnem březosti a podle jejího neklidu během dne jsme tušili, že se v noci zřejmě nevyspíme. Tak se i stalo, po půlnoci za námi Gracy přišla, funěla, motala se dokolečka, hrabala a bylo znát, že má první porodní stahy. V 1 hod. 25 min. se nožičkou a ocáskem napřed prodrala na svět první holčička. Na další štěňátko jsme čekali bezmála dvě hodiny, kdy se ven protlačil hlavičkou doslova kluk jako buk. Porod třetího štěňátka jsme téměř nezaregistrovali, ještě jsem se zabývali štěňátkem druhým a vtom již Gracy vybalovala štěňátko další. Poté se narodili další tři kluci a když už jsme si říkali, že bohužel neuspokojíme zájemce o naše štěňátka, tak se na svět prodraly ještě dvě holčičky, čímž Gracy porodila zcela přesně na objednávku. Celý porod proběhl zcela bez problémů, Gracy nás velice mile překvapila, jak dokonale se role matky zhostila. S prvním štěňátkem jsme se jí snažili pomáhat, ale již u druhého jsme pochopili, že náš laický zásah není téměř třeba, že si Gracy poradí s případným vybalením z obalů, s překousnutím pupeční šňůry a očistou štěňátek sama. Měli jsme podezření, že jedna placenta nevyšla, ale při následné veterinární kontrole nás pan doktor uklidnil, že je vše v pořádku. Tak začaly naše první radosti, ale i starosti, aby štěňátka dobře prospívala.

Pořadí narozených štěňátek

Červená fenka - nar. v 1.25 h, porodní váha 400 g (nožičkami vpřed) - Adélka

Modrý pejsek - nar. v 3.10 h, porodní váha 460 g (hlavičkou vpřed, bez obalů) - Alf

Zelený pejsek - nar. v 3.45 h, porodní váha 340 g (hlavičkou, prodral se na svět nepozorovaně) - Apach

Stříbrný pejsek - nar. ve 4.10 h, porodní váha 400 g (hlavičkou, v obalu) - Aldy (Deny)

Zlatý pejsek - nar. ve 4.55 h, porodní váha 360 g (hlavičkou, bez obalu) - Albert (Bali)

Růžová fenka - nar. v 5.30 h, porodní váha 380 g (zadečkem) - Allison (Eli)

Bílá (po změně obojku fialová) fenka - nar. v 6.20 h, porodní váha 390 g (hlavičkou, v obalech) - Anny

 

Z deníku štěňátek

7. týden (10. 6. - 16. 6. 2008)

V úterý 10.6. byla štěňátka důkladně vyšetřena paní doktorkou, naočkována a natetována do ouška. Bylo nám jich trochu líto, ale všechna to zvládla na jedničku s hvězdičkou, i když si trošku pofňukání nenechala ujít.

Vývoj štěňátek vstoupil do socializační fáze, kdy se vytvářejí složité společenské vztahy mezi psy i vztahy mezi člověkem a psem. Štěňátka se již důsledněji učila čůrat a kakat na noviny a intenzivně všechno očichávají, ochutnávají a okusují. Celý týden štěňátka řádila na dvorečku i v bytě, zápasila spolu, honila se a skákala, vyzývala se vzájemně k hravým rvačkám. S velkou radostí vítají každého člověka, který se k nim přiblíží a dožadují se kontaktu. Anny s Alfem a maminkou navštívili speciální školu, kde z nich měly děti i personál ohromnou radost.

Na konci týdne největší štěňátka vážila 5,4 kg (Alf a Albert) a nejmenší 4,8 kg (Allison a Apach).

Příští týden se již bude většina štěňátek chystat k odjezdu do nových domovů k jistě úžasným páníčkům. Aldy nám zůstane až do konce školního roku.

6. týden (3. 6. - 9. 6. 2008)

Celý týden byl opět ve znamení různých návštěv, převážně dětí. Ty by měly přispívat k úspěšné socializaci štěňátek. Z lidské přítomnosti projevují štěňátka velké nadšení. Samozřejmě je nutno chování dětí trošku korigovat a nechat štěňátkům dostatek času na odpočinek. Okusovací a tahací hry mezi štěňátky byly obohaceny o skoky a rozběhnutí se, což je velká legrace. Gracy štěňátka stále kojí, občas ji sice musíme trochu pobízet, aby za svými potomky šla, ovšem před návštěvami si hraje na vzornou matku bez velkého pobízení.

Koncem týdne štěňátka vážila kolem 4,5 kg, takže zase o více než kilo ve srovnání s týdnem minulým. Štěňátka byla koncem týdne znovu odčervena.

5. týden (27. 5. - 2. 6. 2008)

Díky krásnému počasí tráví štěňátka celé dny venku na dvorečku, kde kromě spánku uskutečňují různé sourozenecké hry, při nichž cvičí svou obratnost a chování ve smečce, zápasí i s hračkami a okusují vše možné, např. květiny či noviny. Dveře zatím naštěstí nechávají na pokoji. Maminka je též vychovává a občas na ně zavrčí, pokud si příliš dovolují. Při péči lidkých chůviček štěňátka zakoušejí samozřejmě také příjemné pocity v náruči a zvykají si na různé procedůry jako je stříhání drápků, utírání či kartáčování. Přes noc jsou štěňátka doma ve své "bedýnce", odkud se však vždy ve 4.30 h hlasitě ozývají a dožadují se pohlazení, granulek a pobytu venku.

Na konci týdne většina štěňátek váží přes 3 kg, jen "Alisson" a "Apach" nepatrně pod 3 kg.

4. týden (20. 5. - 26. 5. 2008)

Na začátku čtvrtého týdne jsme štěňátkům poprvé připravili kašičku. Štěňátka si s ní nad naše očekávání hravě poradila, hned se nahrnula k talíři a každé si individuálně poradilo - někdo tam strčil jen čumáček a přední tlapičky, jiní se v ní celí vykoupali. Aspoň se pak zabavili olizováním a i maminka si pochutnala. V průběhu týdne se štěňátka naučila baštit spořádaněji a ke konci týdne už bravůrně jedla i namočené granulky.

Co se týče váhy, všechna štěňátka na konci týdne dovršila váhy 2 kg a modrý, stříbrný i zlatý pejsek vážili dokonce 2,5 kg.

Co se týče chování, štěňátka vstoupila do fáze vtiskávání (která dále pokračuje až do 7. týdne stáří štěňat). Vtiskáváním začíná socializace štěněte. Proběhlé vtištění či nevtištění je v mnoha případech nezvratné a jeho důsledky se projevují i v chování dospělého psa. Štěňata se díky vyvíjejícímu se zraku a sluchu lépe orientují v prostoru a zdokonaluje se pohybová koordinace. Převalují na záda a začínají se vzájemně vyzývat ke hře. Reagují na lidi kolem sebe, štěkají, pozorují a šplhají se po stěně bedýnky. Ke konci týdne jsme štěňata poprvé vypustili na terasu, kde se jim moc líbilo, schovávala se do kytek, za květináče a pod palety, prozkoumávala naše nohy, kalhoty a hlavně naši labradorku Kety a zkoušeli, zda z ní též vydolují mléko. Gracy bohužel dostala mastitidu a musela brát antibiotika, rychle se však vzchopila a nadále vzorně plnila všechny své úlohy.

O víkendu se štěňátka seznámila s dalšími z jejich budoucích páníčků a všechna už mají přidělená jména.

3. týden (13. 5. - 19. 5. 2008)

15. den: Štěňátka se čile pohybují v bedýnce, když ucítí maminku, všichni již udělají pár krůčků.

16. den: Štěňátka se začínají vnímat mezi sebou navzájem, lezou po sobě, očichávají se a začínají se ožužlávat. Velmi čiperný, co se týče chůze, byl dnes zelený pejsek.

17. den: Modrý pejsek váhově překročil hranici 1,5 kg, nejmenší je nadále růžová fenečka s 1,18 kg, těsně před ní jsou zelený pejsek a červená fenečka.

18. den: Zdá se, že štěňátka začínají reagovat na zvuky (probudí se, začnou lézt).

19. den:Štěňátka jsou opět mnohem jistější ve stoji i v chůzi a pěkně sedí s hlavičkou vzhůru.

20. den: Štěňátka se začínají projevovat i vrčením, když je např. probudíme a zvedneme. Dnes se zelený a modrý pejsek seznámili se svými budoucími majiteli a definitivně tak získali svá nová jména - Apach a Alf.

21. den: Zjistili jsme, že štěňátkům už rostou zoubky, "okusují" se navzájem a ochutnávají i naše prsty. Zlatý pejsek i růžová fenečka se snažili vylézt z bedýnky. Štěňátka byla podruhé odčervena a to tabletkou, kterou jsme do nich dostali naprosto bez problémů.

2. týden (6. 5 - 12. 5. 2008)

8. den: Konečně v denním přírůstku předhonili Modráska dva nejdrobnější sourozenci - růžová sestřička a zelený bráška.

9. den: Maminku Gracy konečně opustila poporodní hysterie, přestala venku vyhrabávat díry a zmatkovat a mohli jsme se zúčastnit již trochu delší vycházky.

10. den: Některým štěňátkům se začala rozlepovat očička (např. zelený pejsek, růžová fenečka). Pořadí ve váze jednotlivých štěňátek po dnešním dnu: modrý pejsek 1 kg, stříbrný pejsek 970 g, zlatý pejsek 910 g, červená fenečka 880 g, růžová fenečka 880 g, zelený pejsek 870 g, bílá fenečka 850 g.

11. den: Všechna štěňátka už pootevřela očka a zkouší se stavět na přední nožky. Někteří se pokouší vylézat i z váhy.

12. a 13. den: Štěňátka nadále stále baští, spí a k tomu občas pokukují.

14. den: Štěňátka se staví na nožičky a začínají "chodit". Provedli jsme první odčervení odčervovací pastou, což štěňátka zvládla dobře a ani se příliš nedivila, co se do nich snažíme nacpat.

1. týden (29. 4. - 5. 5. 2008)

1. den: Vrh se zdá zatím vyrovnaný, štěňátka jsou čiperná a sama se dopraví za potravou.

2. den: Některým štěňátkům se barví čumáčky a tlapičky do černa. Červená fenečka se trošku straní v koutku, asi je "důležitá", že byla na světě první.

3. den: Všem štěňátkům odpadly pupeční pahýly, všechna jsou čilá a spokojená, i když jsou ve váze rozdíly, nezdá se, že by se některé neumělo prodrat k maminčiným strukům. Zítra budem trochu popohánět menší jedlíky.

4. den: Gracy zřejmě sedm miminek nestačí, tak si ve volných chvílích hledá ještě plyšáčky a nosí je. Dnes byl mezi štěňátky velký rozdíl v přírůstcích na váze, červená fenečka přibrala jen 20 g, zatímco bílá 110 g.

5. den: Gracy dnes venku byla již klidnější a krátké vycházky si více užila, tolik nespěchala za štěňátky. Ale nadále je vzorná matka, po chvilkách je s námi, ale jak se některé miminko ozve, tak je hned u nich. Přírůstky na váze dnes více vyrovnané, po dnešním dnu váží největší (modré) štěňátko 700 g, nejmenší (růžové a zelené) váží 600 g. Červená fenečka se dnes činila, přibrala 100 g.

6. den: Modrásek dnes skoro celý den spokojeně prospal, tak jsme si mysleli, že ho ostatní štěňátka trošku dohoní s váhou. Přesto však přibral nejvíc a váží už 800 g, což jest o 110 g více než druhý jedlík v pořadí. Asi má dobrý tah.

7. den: Štěňátkům je týden a začínají konečně vypadat jako pořádní psi. Na váze opět přibral nejvíc Modrásek.