Kety

11. 7. 1999 – 12. 1. 2013


Kety, černá fenka labradora bez PP, byla průkopnicí naší lásky k retrívrům. V roce věku složila canisterapeutické zkoušky, které prokázaly vhodnost její povahy k terapeutické práci. Od té doby po celý svůj život pracovala v domově pro osoby se zdravotním postižením, v Zámečku Střelice a část života ve speciální škole pro žáky s mentálním postižením v Brně, na Ibsence.

Měla vlastnosti společné všem retrívrům, byla mírná, trpělivá, agilní, přátelská, velmi vyrovnaná, inteligentní, povolná, přizpůsobivá, vnímavá…. Výcviku i hře se věnovala s velkým zaujetím, zvláště byla-li motivována pamlsky či balónkem. Snadno navazovala kontakt s lidmi rozdílných temperamentů, při canisterapii byla vhodná pro různé potřeby klientů, dokázala stimulovat více podněty. Byla dostatečně živá, aby vybízela k aktivitě, na druhou stranu dokázala bez hnutí ležet vedle člověka a poskytovat mu relaxaci a uvolnění. Kety své chování instinktivně přizpůsobovala individualitám a reakcím lidí, vyhýbala se tomu, kdo se jí bál, vycítila obavy a chovala se pak mírně zdrženlivě a opatrně. Naproti tomu vycítila vstřícnost, a kdo jednou vyvinul iniciativu ke hře, tomu již Kety nedala pokoj.

Kromě canisterapeutických zkoušek, které třikrát zopakovala s plným počtem bodů, složila Kety zkoušky ZOP a ZPU1.

Jen tak pro radost jsme se s Kety dvakrát zúčastnili akce Boskovický voříšek, soutěže psů bez PP, přičemž v roce 2001 se umístila na prvním místě v celkovém pořadí a v roce 2003 na místě druhém. Líbila se vzhledem, povahou a hlavně nádhernou souhrou se svým pánečkem.