O nás


Pes a člověk mohou vytvořit tak silný vztah proto, že dokážou vzájemně pochopit své citové reakce. Pes má možná větší radost ze života než my a tento pocit z něj vyzařuje natolik silně, že se z něj těšíme i my lidé. (Jeffrey Masson)

Jsme taková "normální" psí rodinka. Poté, co jsme za našich mladých let vyzkoušeli soužití s pudlíky i neapolským mastinem, jsme před patnácti lety propadli lásce k retrieverům. Naší první retrievří fenkou byla "bezpapírová" černá labradorka Kety. Dožila se ve zdraví krásných 13,5 let, probudila to lepší v nás a podílela se na výchově našich dvou dcer.

Především kvůli působení v canisterapii přibyla do naší smečky "zlaťanda" Gracy. Poté, co jsme se přesvědčili, jak je úžasná po stránce povahové, zdravotní i pracovní, jsme se rozhodli, že by bylo škoda, aby po sobě nezanechala žádného potomka. A tak jsme založili vlastní chovatelskou stanici. Gracy poté přivedla na svět sedm potomků, kteří si našli báječné páníčky.

Flat coated retrieveři mě uchvátili už dávno, poprvé na semináři o canisterapii v roce 2001 v Blansku. Přesto, nebo spíš právě proto, jsme si Arizonu, černou fenku flat coated retrievera, pořídili řízením osudu, neplánovaně, ze dne na den. O co tišeji k nám přišla, o to více rozruchu v naší domácnosti způsobila. Prostě výzva. Díky jejímu nezdolatelnému temperamentu jsem byla nucena proniknout do tajů kynologie hlouběji, obohatila mě o nové přátele s podobným životním stylem a ukázala mi možnosti, jak naplno prožít vzájemný vztah.

I když jsme po téměř dvouleté zkušenosti usoudili, že tři psi zároveň do našeho malého domku bez zahrádky již nikdy, rok a půl po odchodu naší Kety do psího nebe se k nám vrátila v podobě malé kříženkyně, ba téměř i čisté zástupkyně plemene pražský krysařík ve zbarvení merle. V mnohém nám naši nezapomenutelnou Kety připomíná.

Naše fenky jsou především našimi dobrými společníky, kteří přispívají k pocitu pohody a radosti ze života. My se jim na oplátku snažíme co nejvíce zpříjemnit život nejen pobytem v přírodě, ale hlavně smysluplným zaměstnáním. Kromě hlavního uplatnění v canisterapii (od roku 2000 jsme členy Canisterapeutického sdružení Jižní Morava) navštěvujeme běžný cvičák, účastníme se výcvikových akcí zaměřených na záchranářský výcvik a hlavně nezapomínáme na vrozené schopnosti retrívrů jakožto vášnivých aportérů a dohledávačů střelené vodní zvěře.